مجله اینترنتی مرد روز

شادی را مشروط نکنیم

اغلب به ما اینجور تلقین کرده‌اند که شادی یک چیز مشروط است. یعنی انسان باید فقط وقتی شاد باشد که همه چیز روبراه باشد. به همین دلیل ما فکر می کنیم مثلاً اگر یک اشتباهی کردیم مستحق سرزنش هستیم و حق نداریم شاد باشیم یا ناخودآگاه تصور می کنیم اگر اتفاق بدی افتاد باید عجالتاً ناراحت بود تا مشکل برطرف شود!

تصور ما اینست که وقتی مشکلی پیش می‌آید طبیعی است که انسان ناراحت باشد. این تصوری نادرست است به چند دلیل کلی:

– اول این که شادی حالت طبیعی یک انسان است. شادمانی صرفاً یک احساس نیست، بلکه فلسفۀ زندگی است. شاد بودن به معنی سلامتی است و سلامتی حق مسلم هر انسانی است و با هیچ شرطی قابل گرفتن نیست. اگر بنا باشد تا روبراه شدن همه چیز ناشاد باشیم باید همیشه غمگین بود چون در زندگی هیچ زمانی نخواهد آمد که همه چیز روبراه باشد. چالش و مشکل جزو ذات زندگی است. فقط مرده‌ها هیچ مشکلی ندارند!
– دیگر این که همه می‌دانیم انسان هرچه شادتر باشد انرژی و کارآیی او بالاتر است و هرچه غمگین یا مضطرب باشد ضعیف‌تر و آسیب پذیرتر است.
– سومین نکته این که عصبیت، خشم و افسردگی به جامعه و اطرافیان هم لطمه خواهد زد. اگر دقت کنیم، در حقیقت انسان‌های شاد همان آدم‌های خوش خلق، کارآمد و مهربان هستند و برعکس، انسان بداخلاق و بدرفتار کسی است که فراموش کرده زندگی چه فرصت کوتاه و مغتنمی است. در واقع او “بلد نیست” از این مهمانی کوتاه و گذرا لذت ببرد.
– در آخر، چه دلیلی محکم‌تر و روشن‌تر از اینکه می‌دانیم غم یا اضطراب به حل هیچ مسأله‌ای کمک نمی‌کند بلکه یک رنج روحی را به مساله اصلی اضافه می‌کند و حل مشکلات ما را سخت‌تر می‌سازد…

 

📚”از رنج تا رهایی”


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری