مجله اینترنتی مرد روز

ویژگی‎های یک مرد باسواد

چگونه می شود باسواد بودن را تعریف کرد؟ آیا ربطی به درجه تحصیلات یک مرد، کلمات بیشتری که می‎شناسد یا تعداد کتاب‎هایی که خوانده است دارد؟

دلایل و بحث‎های زیادی را می‎توان نشان کرد که تلاش می‌کنند تعریفی از مرد باسواد ارائه دهند اما اجازه دهید نظر فردی را برای‌تان نقل کنیم که همه او را به عنوان سمبل نوشابه شوئپس و رئیس شعبه آن در امریکا می‎شناسند. Edward Whitehead مرد خلاق و متفکری بود و کتابی نیز به نام «چگونه یک زندگی خوب داشته باشید» را منتشر کرده است. به اعتقاد او هر مرد باسواد سه ویژگی دارد:

1- قدرتِ تمرکز دارد

بچه‎ها با وجود داشتن وسایل بازی، حوصله‎شان سر می‎رود چون درخواست‎ها و توجه‎شان به مسائل مختلف مدام در حال تغییر است. اما ذهن مرد باسواد، انباشته از ایده‌ها است و به همین دلیل بیکار و بی‎حوصله نمی‎شود. وی قادر است برای اوقات متمادی به یک کار یا سرگرمی یا یک گفتگو و حتی یک کتاب دل ببندد به خاطر اینکه قدرت تمرکز را در خود پرورانده است.

2- زنده دل است

مردان باسواد خوش برخورد و شوخ هستند. آنها اجازه نمی‎دهند شوق گفتگو در مجلس مهمانی از آب و تاب بیافتد. مرد باسواد می‌تواند قصه بگوید و از اخبار دنیا و تحقیقات علمی مطلع باشد. او می‎تواند با هر فرد غریبه‎ای درباره مسائلی که برایشان مهم است گفتگو کند. مرد باسواد با دانش روانشناسی آشنا است و می‎داند که افراد دیگر از مورد توجه قرار گرفتن لذت می‎برند. او با گوش سپردن به آنها٬ رضایت‎شان را به دست می‎آورد.

3- اشتباهش را می‎پذیرد

برخلاف باور همیشگی مان، انسان ها زیاد هم منطقی نیستند. به خاطر خطای غیر ارادی «لجبازی ذهنی»، روبرو شدن با یک حقیقت جدید حتی اگر پشتوانه‎اش تحقیقات و مدارک مستند باشد برای ما سخت است. ما شاید از تعجب دهان‎مان باز بماند ولی دست از باورهایمان نمی‎کشیم.

خطای غیرارادی«همراهی ناشی از تعصب» به ما اصرار می‎ورزد که از میان اتفاقات ثبت شده علمی، آنهایی که باور ما را تایید می‎کند انتخاب کنیم. خطای غیر ارادی دیگری هم در مغز بشر اتفاق می‎افتد به نام «ترس از ضرر بیشتر» که مدام ما را وا می‎دارد دست از تصمیم یا انتخاب اشتباه نکشیم چون بابت آن هزینه هنگفت پرداخته‎ایم.

انسان به ناخودآگاهش خیلی اعتماد دارد و مدام از ایده‎های خودش محافظت می‎کند. ناخودآگاه ما، به محض روبرو شدن با یک شیوه فکر یا اعتقاد جدید، دیواری می‎چیند تا ما دستخوش تغییر و تزلزل نشویم. ولی مرد باسواد به خاطر دانش و تجربیاتش، می‎تواند متوجه شود که بخشی از عقاید و اطلاعاتش اشتباه بوده است و با دلبازی تمام تک تک آنها را به مرور با باورهای درست جایگزین می‎کند.


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری