مجله اینترنتی مرد روز

با صرف زمان، دوستی خود را ارتقا دهید

یافتن کار یا بالارفتن هزینه سکونت باعث می‎شود مدام محله و حتی شهر خود را عوض کنیم. هر جابجایی می‎تواند باعث ایجاد ریزش یک یا دو دوست مرتبط با محل کار یا محل سکونت قبلی شود. خجالتی بودن و کمبود اعتماد به نفس هم که همواره سد راه یافتن دوست هستند.

شبکه های اجتماعی، تلفن و تماس تصویری هم بخشی از نیاز به دوستی را تامین می‌کنند. تنها بودن هم به مرور از بار منفی‎اش کاسته می‎شود. برای همین اشتیاق و بهای کافی برای یافتن یا نگهداری دوست کم شده است. با وجود این اتفاقات، همه ما همچنان ترجیح می‎دهیم دوستانی هم داشته باشیم که با آنها اوقات صمیمی و خاطره انگیز خلق کنیم.

گزارشی در فصلنامه «علم و رابطه شخصی» منتشر شده است که می‎گوید یکی از علت‎های کم شدن دوست در زندگی انسان معاصر، عدم صرف توجه و وقت کافی برای آنها است. به نظر روانشناسان اجتماعی دوستی‌ها باید مدام از مرحله آشنایی به دوستی معمولی، دوست صمیمی و بعد به بهترین دوست‎ها ارتقا یابند در غیر این صورت شانس از دست دادن آشنایی و دوستی‎ها بیشتر خواهد شد.

جامعه‎شناس و متخصص علوم ارتباطات دانشگاه کانزاس آقای دکتر جفری هال معتقد است برای تبدیل یک آشنایی به دوستی معمولی ۵۰ ساعت وقت باید صرف شود.

او می‎گوید که تبدیل یک دوست معمولی به دوست صمیمی حدود ۹۰ ساعت کار می‎برد و برای اینکه از مزیت‎های یک دوست خوب و بسیار نزدیک بهره ببریم باید حدود ۲۰۰ ساعت وقت برای آن صرف کنیم.

به نظر دکتر Hall ساعت‎های مورد نظر وقتی محاسبه می‎شوند که ملاقات حضوری صورت بگیرد. اوقاتی که حین انجام کارهای مشترک نظیر سینما رفتن، دیدن مسابقه ورزشی، تمرین در باشگاه ورزشی یا ملاقات در قهوه خانه و رستوران است.

دنیای شلوغی برای خودمان ساخته‎ایم و انگار هر چه می دویم نمی‎رسیم. برای همین شاید حتی انرژی و حوصله کافی برای سپری کردن ساعاتی از روز یا هفته با دوستان یا برقراری ارتباط دوستی جدید نداریم.

با وجود مزیت‌های امروزی تنهایی، نمی‎شود انکار کرد که تنهایی برای سلامتی بشر مضر است. ما انسان‏‎ها موجودات اجتماعی هستیم و آشنا، دوست و رفیق خیلی صمیمی، همچنان بهترین نعمت‌های دنیا هستند. پس برای دوستانتان کمی وقت بیشتری صرف کنید و روابط جدید شروع کنید.


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری