مجله اینترنتی مرد روز

وازکتومی چیست و چگونه انجام می‎شود؟

وازکتومی یک عمل جراحی است که در آن لوله مجرای وازدفران قطع و گره می‎خورد و یا برای جلوگیری از ورود اسپرم به مایه منی بسته می شود.
سلول تناسلی مرد بنام اسپرم در بیضه، که در داخل کیسه بیضه قرار دارد، تولید می شود. این اسپرم برای انزال از طریق لوله های کوچکی بنام وازدفران حمل می شود. این لوله با پیوستن به مجرای کیسه های منی که به شکل جعبه است خط سیر انزال را شکل می دهد. این مجاری انزال مایع منی را که حاوی اسپرم است به مجاری ادرار حمل می کنند که از آن طریق انزال صورت می گیرد.

وازکتومی یک عمل جراحی است که در آن لوله مجرای وازدفران قطع و گره می خورد و یا برای جلوگیری از ورود اسپرم به مایه منی بسته می شود. روش های جراحی ممکن است متفاوت باشد که معمولا به شیوه گره زدن ، سوزاندن و یا دوختن است. بطور کلی وازکتومی یک عمل جزئی است که تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد.

انواع مختلف وازکتومی:

– وازکتومی متعارف: آماده سازی جهت این عمل جراحی شامل تمیز کردن و تراشیدن موهای بیضه است که پس از آن با تزریق بی حسی موضعی حاصل می شود. اگر جراح اجازه دهد می تواند از یک کرم بی حس کننده نیز در این ناحیه استفاده کنید تا درد ناشی از تزریق کاهش یابد. یک برش در یک طرف کیسه بیضه صورت می گیرد و مجرای وازدفران از طریق یک برش بیرون آورده می شود و با دو گیره در حدود فاصله ۲۰ میلی متری ثابت می شود.قسمتی که بین دو بست وجود دارد خارج می شود و دو انتهای لوله بخیه و یا سوزانده می شوند. قسمت انتهایی ولی باز لوله را نیز می توان بست و یا کوتاه کرد.قسمت حذف شده باید طولی ۱۵ میلی متر داشته باشد. پس از پایان وازدفران را درون کیسه بیضه قرار می دهیم و این روش برای وازدفران دوم نیز تکرار می شود.

– حلقه میانی وازکتومی: برای بهبود اثر پیشگیری از بارداری از تکنیکی بنام میانه فاسیال استفاده شده است. در این روش از غشای لیفی که فاسیا نامیده می شود برای پوشاندن انتهای باز وازدفران استفاده می شود. بعد از اینکه لوله قطع شد این لایه فیبری است که پس از پایان برش کشیده و دوخته می شود. این امر ایمنی در برابر ورود اسپرم در حین انزال را فراهم می کند.

– انتهای باز و بسته: وازکتومی می تواند انتهایی باز داشته باشد به اسنصورت که یکی از قسمت های لوله پس از پایان روند و برش وازدفران گره خورده است یا بخیه شده است و قسمت دیگر باز گذاشته شده است. در این روش انتهای لوله که به بیضه متصل است باز گذاشته شده و ناحیه دیگر برای جلویگری از ابتلا به پروستات بخیه شده و یا گره خورده است.این نوع بعلت عوارض و خطرات کمتر رایج ترین شیوه وازکتومی است. این روش حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.
– بدون جراحی: در این روش دکتر لوله را در زیر پوست لمس می کند و به وسیله یک گیره کوچک حلقه مانند آن را نگه می دارد. یک سوراخ بسیار کوچک در کیسه بیضه و نزدیکی لوله ایجاد می کند.سپس این سوراخ تا حدی کشیده می شود که لوله از آن خارج شود. این روش مانور طاق باز نامیده می شود زیرا در آن از چاقوی جراحی استفاده نشده است. سپس لوله ها قطع و یا بخیه ، سوزاندن یا گره بسته می شوند. در این روش نیازی نیست که سوراخ ایجاد شده بر روی بیضه را ببندید زیرا بسیار کوچک است و بطور طبیعی بهبودی حاصل می شود. یکی دیگر از مزیت های این روش عدم ایجاد زخم و خونریزی بسیار ناچیز است. در مقایسه با سایر شیوه ، انجام وازکتومی بدون جراحی یکی از شیوه های محبوب و امن بشمار می آید. این روش با درد کمی همراه است و حدودا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد اما این روش بهتر است که توسط یک جراح متخصص انجام گیرد.

– کاشت وازکلیپ: در این نوع از وازکتومی از یک کلیپس پلاستیکی به اندازه یک برنج بنام وازکلیپ برای بستن وازدفران استفاده می‎کنیم. بنابراین برای جلوگیری از جریان اسپرم به مجرای انزال این کار را می کنیم. هیچ قطع و مسدود شدنی برای لوله ها در کار نیست. حتی اگر هیچگونه خطر و عوارضی نظیر خونریزی ، عفونت و درد وجود نداشته باشد بهتر است بدانید که این روش همانند سایرین موثر نیست.

بهتر است بدانید که وازکتومی یک عمل جراحی جزئی با خطرات و عوارض کم است. بیمار باید دارو و رقیق کننده خون مانند آسپیرین و داروهای ضدالتهابی برای جلوگیری از خونریزی و ایجاد مشکل در ادرار مصرف کند. بیمار می‎تواند در عرض چند ساعت استراحت مرخص شود و تنها چند روز برای بهبودی لازم است. در عمل وازکتومی راهی مطمئن و راحت برای جلوگیری از بارداری است.


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری